isgyo logo

İş GYO, 6 Ağustos 1999’da İş Gayrimenkul Yatırım ve Proje Değerlendirme A.Ş unvanlı şirketin Merkez  Gayrimenkul Yatırım ve Proje Değerlendirme A.Ş.’yi devralarak gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmesiyle  kurulmuştur. Türkiye İş Bankası’nın lider sermayedarlığıyla kurulan İş GYO, aynı yıl içerisinde halka arzını  tamamlamış ve İMKB’de işlem görmeye başlamıştır.

Yaklaşık 1 milyar $ büyüklüğündeki portföyü ve güçlü sermaye yapısı ile sektörün önde gelen gayrimenkul yatırım ortaklıklarından olan İş GYO, farklı şehirlerdeki perakende, otel ve ofis sektöründeki ticari yatırımlarıyla borsadaki gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında portföyü lokasyon ve tür bazında en çok çeşitlendirilmiş olan gayrimenkul yatırım ortaklıklarından biridir.

İş GYO kurulduğu günden bu yana, portföyünde yer alan nitelikli gayrimenkullerinden elde ettiği istikrarlı kira gelirinin yanı sıra geliştirici sıfatıyla gerçekleştirdiği gayrimenkul projeleriyle portföyünü büyütmeye ve gelirlerini artırmaya devam etmektedir.

İstabul’un en prestijli iş merkezinde yer alan İş Kuleleri Kompleksi’ni inşaat halinde portföye dahil eden ve kompleksi tamamlayan İş GYO, 2004 yılında Eczacıbaşı Grubu ile Kanyon Projesi’ne başlamıştır. Konut, ofis ve Türkiye’nin ilk yarı açık alışveriş merkezini içeren karma konsepte sahip projeyle bir ilke imza atan Şirket, 2005 yılında Euromoney tarafından “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Ödülü”ne layık görülmüştür. İş GYO, Kanyon Projesi’nin 2006 yılında tamamlanmasıyla birlikte ise, mimarlığın Oscar’ı kabul edilen “         Cityscape 2006 Architectural Review” mimarlık ödülünü kazanmıştır.

Diğer yandan, kira gelirlerini artırmaya yönelik nitelikli ticari gayrimenkulleri portföyüne eklemeye devam eden İş GYO,  2004 yılında üç, 2008 yılında ise kira geliri yaratan iki adet ofis binasını portföyüne dahil etmiştir.

Mevcut yatırımlarının getirisini iyileştirmeyi her zaman kendisine ilke edinen İş GYO, bu kapsamda 2007 yılında Alman Metro Grubu için anahtar-teslim yatırım modeliyle hipermarket yatırımı gerçekleştirerek, Real Grubu’na kiraya vermiştir. Yine aynı dönem içerisinde, Ece Türkiye ile yap-işlet-devret modeliyle proje geliştirmeye yönelik çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmaların bir ürünü olarak, Marmarapark AVM yatırımı 2012 yılının Ekim ayında tamamlanmış ve alışveriş merkezi faaliyete geçmiştir.

İş GYO, 2011 yılının sonunda; Tuzla’daki projelerinin ilki olan “Çınarlı Bahçe Tuzla Konut Projesi” ile “Taksim Ofis Projesi”ne başlamıştır. Şirket 2012 yılında ise geliştirilmekte olan projeleri içerisinde en büyük projesi olan “Teknoloji ve Operasyon Merkezi Projesi” ile yanı başındaki “Tuzla Karma Proje”ye başlamıştır. Yılın son çeyreğinde ise, İzmir’de geliştirilmekte olan ve  konut ile home-offiice ünitelerinden oluşan Ege Perla Karma Projesinin inşaatına başlanmıştır. Yine 2012 yılında portföye dahil edilen ve İstanbul Finans Merkezi Projesi için belirlenen bölgenin içinde yer alan Ataşehir arsası üzerinde ise ofis ve ticari alandan oluşan karma proje geliştirilmesi planlanmaktadır.

İş GYO’nun mevcut durum itibarıyla geliştirmekte olduğu projeler; Tuzla’da bulunan ve birbirini tamamlayıcı nitelikte olan Çınarlı Bahçe Tuzla Konut Projesi, Tuzla Teknoloji&Operasyon Merkezi Projesi ve Tuzla Karma Projesini, tamamlanmak üzere olan Taksim Ofis Projesini,  inşaatına yeni başlanan Ege Perla Karma Projesini ve portföye 2012 yılında dahil edilen arsa üzerindeki İstanbul Finans Merkezi Projesini kapsamaktadır.

Kurulduğu günden bugüne, kira gelirlerini artıracak ve portföyünü büyütecek karlı yatırımların her zaman takipçisi olan İş GYO, gelecekte de pay sahiplerine maksimum katma değeri sağlayacak yatırım olanaklarının takipçisi olmaya devam edecektir.